Jubileusz 750-lecia Parafii
pw. św. Wawrzyńca Męczennika
w Nowym Sączu - Biegonicach

Młodzież ma głos

 

z Krzysztofem Rzońca rozmawiał ks. Piotr Lisowski

1. Powiedz nam kilka słów o sobie

Nazywam się Krzysztof Rzońca. Mam 19 lat. Od zawsze jestem mieszkańcem Biegonic, a od niedawna również członkiem Parafialnej Rady Duszpasterskiej   i Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu 750 – lecia parafii św. Wawrzyńca   w Nowym Sączu. Na co dzień jestem uczniem sądeckiego elektryka o profilu technik-mechatronik.

2.Jesteś najmłodszym członkiem Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu 750-lecia Parafii. Dlaczego zaangażowałeś się w prace Komitetu? Co należy do Twoich obowiązków w ramach Komitetu?

Jestem bardzo wdzięczny Księdzu Proboszczowi za zaufanie jakim mnie obdarzył zapraszając do Komitetu. Jest to dla mnie duża odpowiedzialność, ale także radość. Mam teraz większy wpływ na życie parafii, co daje mi szanse na udział w  kształtowaniu naszej parafialnej rzeczywistości w tak ważnym roku jakim jest dla nas rok jubileuszu. Zaangażowałem się w prace Komitetu, bo chcę pomóc. Tak piękna i ciekawa historia parafii, którą sam z zachwytem dopiero poznaję powinna wyjść poza kościelne mury i być dla nas prawdziwym powodem do dumy. Dlatego bardzo się cieszę z inicjatywy, która powstała i nie pozwala przejść obojętnie obok tak ważnej rocznicy. Najważniejszym moim zadaniem jest przyczynienie się do tego, aby jak najwięcej młodych ludzi wiedziało o naszych inicjatywach związanych z rokiem jubileuszowym oraz brało w nich czynny udział.  Staram się to czynić przez podejmowanie takich inicjatyw, które mają większe szanse dotarcia do młodych ludzi. Chodzi tu m.in. (choć nie tylko) o przekaz informacji za pomocą mediów społecznościowych.  Staram się również w miarę swoich możliwości angażować na innych polach przygotowań, które mnie bezpośrednio nie dotyczą, jednak swój mały wkład dorzucam, gdy tylko mogę. 

3.Czy Jubileusz 750-lecia parafii i wydarzenia z nim związane mogą być ciekawą propozycją dla parafian, zwłaszcza młodzieży? czego mogą one ich nauczyć?

Myślę, że kalendarz wydarzeń będzie tak urozmaicony, że każdy znajdzie coś dla siebie. Mam nadzieję, że moi rówieśnicy także nie będą narzekać, a propozycje jakie im przedstawimy spotkają się z pozytywnym odzewem z ich strony. Będzie to rok 750- lecia naszej parafii, ale chodzi nam o coś znacznie ważniejszego niż tylko uroczyste obchody rocznicowe. Głęboko wierzę, że to nasze parafialne święto będzie pierwszym krokiem do tego, by młodzi ludzie, ale i nie tylko młodzi, na nowo odnaleźli okazje do wejścia na drogę, którą Jezus prowadzi swój Kościół. Czasem wystarczy mała zapałka by zapalić wielkie ognisko i na to właśnie liczę. Według mnie ta praca u podstaw zaowocuje na większą skalę. Czego mogą one ich nauczyć? Na pewno tego, że tradycja może łączyć się z nowoczesnością, a duma jaką czujemy z przeszłości nie wyklucza naszego ambitnego spojrzenia w przyszłość. Kościół jest otwarty na wiele inicjatyw, a jak mawiał nasz rodak, papież św. Jan Paweł II: „ze wszystkich rzeczy nieważnych, piłka nożna jest najważniejsza”, więc dla fanów sportów drużynowych z pewnością też coś zaplanujemy. 

4.Co chciałbyś jeszcze powiedzieć parafianom, zwłaszcza swoim rówieśnikom?

Cóż mogę powiedzieć? Ważne jest dla mnie Wasze wsparcie i aktywne włączenie się w proponowane przez nas wydarzenia. Liczymy też na Wasze propozycje, które urozmaicą nam ten piękny czas. Nie zmarnujmy tego roku.  Wykorzystajmy go najlepiej jak umiemy. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy jest miłośnikiem historii, nawet tak interesującej jak historia naszej parafii. Gwarantuję jednak, że wzbudzi ona ciekawość nawet u największego przeciwnika historii jaką pamięta ze szkolnych ławek. Dlatego już teraz zachęcam do nabycia książki o historii naszej parafii, która ukaże się już niedługo. Zachęcam też do korzystania ze strony internetowej parafii, gdzie można znaleźć wiele informacji o zbliżających się wydarzeniach. Do zobaczenia  w parafii…

 Parafia pw. św. Wawrzyńca
ul. Biegonicka 8, 33-300 Nowy Sącz
telefon: (18) 442 95 22
e-mail: kontakt@parafiabiegonice.pl